Jdi na obsah Jdi na menu
 
Alanis Morisset

1.4.2006 21:27 | Route.66 | Hudba


.: ŽIVOTOPIS :.Alanis Morissette se narodila 1. června 1974. Je jednou z nejzajímavějších hvězd poloviny 90 let. Jako dítě byla herečkou, později se proslavila jako popová taneční hvězda. Morissette se přeměnila v alternativní zpěvačku, a také psala texty písní podle vzoru Liz Phair a Tori Amos. Nicméně vytvořila pop vnímavý až citový a hiphop mírně ozdobný. Stala se super hvězdou s jejím třetím albem Jagged Little Pill. Morissette se narodila a vyrůstala v Otawě v Kanadě.

Je dcerou ředitele střední školy a učitelky, kteří oba dva vyučovali armádní děti. Neustále se musela stěhovat se svými dvěma bratry Chadem a Wadem, se kterým je dvojče. V dětství se věnovala hře na klavír a psaní písní. V 10 letech byla obsazena do filmové role pořadu pro mládež You can´t do that on television (Nemůžeš to dělat v televizi). Peníze, které vydělala za tuto show použila na vydání singlové nahrávky Fate Stay with Me (Osude zůstaň se mnou). Tato píseň byla zveřejněna, když ji bylo 10 let. Potom, co přestala hrát v show, pokračovala dále v herectví, ale soustředila se převážně na muzikální role a zpěv. Ve 14 letech získala smlouvu a mohla nahrávat u firmy MCA v Kanadě. V roce 1991 se přestěhovala do Toronta, kde vydala vlastní album Alanis. Alanis byla sbírka popově orientované taneční hudby a balad. Byla v Kanadě velice úspěšná, prodalo se přes 100 000 kopií a byla nominována na cenu nejlepší ženské umělkyně (Juno Award for Most Promising Female Artist). Nicméně v žádné jiné zemi nevěnovali její nahrávce žádnou pozornost.V roce 1992 vydala album Now is the Time (Teď je čas), které se podobalo jejímu debutu. Když se Alanis Morissette objevila v polovině 90. let poprvé na světové scéně, vyvolalo to mimořádný rozruch. Podařilo se jí toho dosáhnout tím, že pro celou novou generaci hudebních fanoušků rehabilitovala roli autora-zpěváka, který zpívá o osobních věcech. Dopad alba Jagged Little Pill, které Alanis vydala v roce 1995, byl na mnoha rovinách - zvukové, psychické, komerční a kulturní - fantastický. Alba, které produkovala se svým spolupracovníkem Glenem Ballardem, se na celém světě prodalo víc než třicet miliónů kopií, což z něj udělalo jednu z nejúspěšnějších nahrávek v celé historii rocku. Tento úspěch Alanis rychle proměnil - ze zpěvačky a herečky, která byla v rodné Kanadě dříve známá spíše průměrně - v umělkyni, o níž se na celém světě hovořilo možná úplně nejvíc. Morissette se ve věku jednadvaceti let, s pouze jedním albem hluboce prožitých písní, na nichž velice otevřeně zachytila svou, často hrbolatou cestu k dospělosti, stala celosvětovou superhvězdou a mluvčím své generace. V roce 1996 získala ocenění Grammy v kategorii Album roku a Rockové album, stejně jako v kategoriích Ženský rockový zpěv a Rocková píseň roku (za skladbu You Oughta Know, výbušnou píseň skladbu o lásce a vzteku, která jako první pomohla rozpoutat rozruch kolem její osoby).

V letech, které následovaly po jejím prvním úspěchu Alanis Morissette pokračovala v zachycování své vlastní cesty na albech Supposed Former Infatuation Junkie z roku 1998, Unplugged z roku 1999 a Under Rug Swept z roku 2002. V témže roce vyšlo také CD/DVD Feast on Scraps. Kromě toho si našla čas na herectví (role ve filmu Kevina Smithe Dogma, kde hrála Boha, a v připravovaném muzikálu De-Lovely), v příznivě Obrazekhodnocených televizních show (Sex And The City, Curb Your Enthusiasm) a v off-broadwayských produkcích ("Vagina Monologues, The Exonerated). V posledních letech se Alanis také hodně věnuje charitativní a občanské činnosti.

Na svém zatím posledním díle, nazvaném So-Called Chaos, zní Alanis Morissette paradoxně jako žena, která dosáhla smíření se světem. Alanis je od přirozenosti hluboce přemýšlivá, a nové album So-Called Chaos ji zastihuje v situaci, kdy přitakává životu, zaujímá positivní postoj a vytváří hudbu, jež svým způsobem shrnuje její silná místa z minulosti, a přidává je k nově nalezené zralosti a perspektivě. "Možná budu stále mluvit o věcech z mého života, které pro mě v něčem představovaly výzvu," vysvětluje, "přistupuji však k životu a tím i k mým písním s daleko menším pocitem provinění."

Na svém předcházejícím studiovém albu Under Rug Swept, na němž byl hit Hands Clean, se zpívající autorka chopila produkčních otěží. Tentokrát se rozhodla podělit o zodpovědnost za nahrávacím pultem. Svůj volně poletující hlas, průzračné melodie a vřele vášnivé pohledy do vlastního nitra zasazuje do směsi rocku, popu, folku, elektroniky a východních vlivů, která drží pohromadě. "Pár let jsem strávila tím, že jsem dospívala k tomu, že jsem, z čisté zvědavosti, chtěla vidět, jak by asi dopadlo album, které bych si sama produkovala," vysvětluje Alanis Morissette. "A pak, jakmile jsem ochutnala, jaké to je, jsem si uvědomila, že moje asi nejoblíbenější činnost při vzniku alba je jeho skládání."

A tak se při přípravách a nahrávání alba So-Called Chaos Alanis Morissette vrátila k tomu, že při nahrávání spolupracovala s dalšími lidmi. "Takhle se daleko víc uvolním," přiznává. "Vlastně to nakonec dopadlo tak, že jsem na první fázi nahrávání a produkování pracovala s mým kamarádem Timem Thorneyem, kterého znám ještě z dob, kdy jsem ještě jako teenager bydlela v Torontu. Takže když jsme udělali ty první nahrávky, poslechl si je John Shanks a řekl nám k nim své objektivní připomínky. Dopadlo to tak, že se z nás stal tým, kdy Tim a John pracovali na různých fázích vzniku alba."

Nahrávací frekvence probíhaly hlavně ve studiu Groove Masters v kalifornské Santa Monice a podílela se na nich jak koncertní kapela, doprovázející Alanis na turné (kytaristé David Levita a Jason Orme, basista Eric Avery, hráč na klávesy Zac Rae a bubeník Blair Sinta), tak někteří oblíbení Shanksovi spolupracovníci, jako třeba bubeník Kenny Aronoff. Výsledné album představuje soubor kompozic, které víc než kdy jindy zkoumají emoční duality života. "Na některých písních nového alba mě to hodně táhlo k tomu, abych se podívala obě strany nějakého sporu," svěřuje se Alanis. "Buďto mě to zajímá jako člověka a skladatele nebo jsem schizofrenik. Samozřejmě, pravdou může být obojí."

Tady máte její klip Ironic

 

 

 

Audio: Copia di Alanis Morisette - Crazy (Seal Cover)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(Janka, 19. 7. 2009 14:31)

Ta posledna veta toho zivotopisu je strasne opovazliva... akoze dobry referat, ale tou poslednou vetou ste to cele zabili...

pěkný referát

(Jaji, 24. 11. 2007 19:13)

poměrně pěnkný referát, kromě závěru